K-centrum Noe | Víceúčelové regionální zařízeni pro problematiku drog Třebíč
K-centrum Noe | Kontakty
K-centrum Noe | Mapa webu
K-centrum noe | Caritas
 
K-centrum Noe
K-centrum Noe

Jaké drogy užíváte?

Neužívám nic
Marihuanu
Extáze
LSD, Lysohlávky
Těkavé látky
Pervitin
Heroin, opiáty
Kokain
Medikamenty
K-centrum Noe
K-centrum Noe
K-centrum Noe
Ministerstvo práce a sociálních věcí
ROP Jihovýchod
Vláda České republiky
Fler
Druhá šance | www.facebook.com/profile.php?id=1797951060#!/pages/Asistovana-pracovni-rehabilitace-Druha-sance/130333393692566
Kraj Vysočina
Město Třebíč
ČEZ a.s.
eu
facebook
K-centrum Noe
 
 

Děti pozor, park je plný stříkaček narkomanů


Mladá fronta DNES
| 27.8.2008 | rubrika: Vysočina | strana: 1 | autor: MICHAELA ŠIMOVÁ

Moravské Budějovice - Strážník Milan Smetana z Moravských Budějovic doslova uklízí po narkomanech. Několikrát týdně navlékne rukavice a jde do městského parku u letního kina, aby posbíral desítky použitých injekčních stříkaček. V parčíku, kde je i dětské hřiště, se totiž schází skupina narkomanů. „Našel jsem hrnce s nálevem i pytlík s makovicemi. Oni si tam drogy připravují. Dvakrát týdně tam posbíráme padesát až šedesát použitých jehel,“ popsal strážník Smetana.
„Je to hrozná práce, ale určitě má smysl. Sám mám dítě. Do parku chodí rodiče s dětmi. Pokud by dítě sebralo stříkačku a poranilo se o ni, je to velmi nebezpečné,“ dodal Smetana s tím, že strážníci na riziko upozorňují veřejnost. Zejména rodiče, aby víc bděli nad potomky.
„Tady se o tom povídá dost. Dřív tu byli spíš vandalové, kteří dělali binec po nocích. Teď jsme už jak v Praze. Máme tu feťáky ve velkém. Mám vnoučata. Do parku už pár týdnů raději ani nechodíme,“ zahloubala se žena, jež si nepřála zveřejnit jméno. Strážníci tuší, o jakou partu jde. „Jsou to převážně místní, jeden je ze sousedních Jaroměřic. Je to podle mého zhruba osm deset lidí. Bohužel, nedaří se je chytit na místě, když drogy připravují nebo si je píchají. Oni se dobře schovávají. Snažíme se jim znemožňovat vstup do parku, ztížit ho,“ konstatoval Smetana, jenž optimisticky věří, že už bude klid.
„Sezona opiátů, tedy hlavně makovic, končí,“ sdělil Smetana. Hlídky se na parčík zaměřily a jsou tam často. Opotížích ví také třebíčské Kcentrum Noe, jež se stará o drogově závislé. „V Moravských Budějovicích je velký problém. Našly se tam věci k výrobě drog. Nyní jezdíme do Budějovic čtyřikrát týdně. Náš terénní pracovník se snaží s touto skupinou navázat kontakt, aby ti lidé s námi začali spolupracovat a chovali se odpovědně,“ reagoval Jaroslav František Žák, vedoucí K centra Noe.
Tak zvané „Káčko“ by potřebovalo tyto drogově závislé podchytit, aby se zapojili do výměnných programů. Tedy, aby použité injekční stříkačky nosili do „káčka“ výměnou za nové jehly a nepohazovali je venku. „To je mravenčí práce. Injekční stříkačky si lze koupit v lékárnách,“ zamyslel se Žák.
Z odhozené jehly, kterou si narkoman píchne do žíly, se mohou nakazit lidé třeba žloutenkou. „V K centru testujeme na žloutenku typu C. Její výskyt je na Třebíčsku sice pod průměrem, ale jak to vypadá v Moravských Budějovicích, to si netroufnu odhadnout. Ti lidé zatím nejsou ochotni nechat se otestovat,“ uvedl Žák.
Takové potíže, jako mají s narkomany v osmitisícových Moravských Budějovicích, nejsou ani ve čtyřicetitisícové Třebíči. „Je to kumulováno na jihu Třebíčska. Kromě Budějovic ještě v Jemnici, něco v Jaroměřicích,“ zmínil se Žák, jenž vybízí lidi, kteří najdou použité jehly, aby okamžitě kontaktovali K centrum. Lze volat na 776 158 489 – mobilní telefon terénního pracovníka.
„Našel jsem hrnce s nálevem i pytlík s makovicemi. Dvakrát týdně tam posbíráme 50 až 60 použitých jehel.“ strážník Milan Smetana

Zdroj: Mladá fronta DNES |
 
K-centrum Noe