K-centrum Noe | Víceúčelové regionální zařízeni pro problematiku drog Třebíč
K-centrum Noe | Kontakty
K-centrum Noe | Mapa webu
K-centrum noe | Caritas
 
K-centrum Noe
K-centrum Noe

Jaké drogy užíváte?

Neužívám nic
Marihuanu
Extáze
LSD, Lysohlávky
Těkavé látky
Pervitin
Heroin, opiáty
Kokain
Medikamenty
K-centrum Noe
K-centrum Noe
K-centrum Noe
Ministerstvo práce a sociálních věcí
ROP Jihovýchod
Vláda České republiky
Fler
Druhá šance | www.facebook.com/profile.php?id=1797951060#!/pages/Asistovana-pracovni-rehabilitace-Druha-sance/130333393692566
Kraj Vysočina
Město Třebíč
ČEZ a.s.
eu
facebook
K-centrum Noe
 
 

Biskup žehnal, ale taky brousil prkénko - „Trávu tu pěstovat nebudeme,“ slíbili v „káčku“

Závislost na drogách budou v Třebíči léčit prací

Samotný biskup brněnský Vojtěch Cikrle včera požehnal drogově závislým klientům třebíčského K centra Noe jejich nové dílny pro terapii. A s chutí si v dřevařské dílně vybrousil dřevěné prkénko. „Jsem slévač, s nástroji umím zacházet. Na prkénku si dnes dám večeři. Jen ho musím potřít olivovým olejem,“ zasmál se biskup a oprášil si černý oděv od pilin. Po včerejším otevření už budou dílny patřit klientům. Ti by tu měli získat pracovní návyky a přivydělat si nějakou tu korunu.
» Více na str. B3

Drogově závislí teď mají v Třebíči dílny, které jim dávají možnost dělat něco smysluplného. Ti, kteří opravdu chtějí změnit svůj život, si mohou i vydělat.

TŘEBÍČ Druhá šance. To je projekt třebíčského K centra Noe, které podává pomocnou ruku narkomanům. Za zhruba tři miliony korun vznikly ze zahrady u „káčka“ uzavřené dílny pro dřevovýrobu a další pro pěstování bylin.
     Právě prostory s desítkami květináčků v červených přepravkách přitáhly pohled brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, jenž včera při slavnostním otevření dílnám žehnal. „Nebude se tu pěstovat cannabis?“ glosoval se smíchem dobře naladěný biskup.
     „Nejste první, kdo tuto otázku klade. Klienti budou pod dohledem. Opravdu tu trávu pěstovat nebudeme,“ opáčil vedoucí „káčka“ Ivo Vítek.
     A všetečného biskupa zajímala ještě jedna podstatná věc. „Jak se jmenuje ten pěvecký sbor, který nám tu celou dobu krásně pěje?“ tázal se Cikrle.
     „To je andulka obecná Pepík,“ děl Vítek.
     „Zdá se mi, že jsem slyšel i dvojhlas. Určitě je jich víc,“ podotkl biskup. „Ty ostatní jsou porcelánové,“ pravil Vítek.
     Když biskup vyřešil záhadu se zpěvem, pochválil celý projekt. „V tomto zařízení jsem byl už několikrát. Vždy vidím, jak se rozvíjí. Dílny jsou velice prospěšné. Pomohou lidem, kteří propadli závislosti, najít novou cestu. Přeji jim, aby zde našli radost z toho, co vytvoří,“ konstatoval Cikrle.
     Prostorům požehnal a také je pokropil vodou z Jordánu. „To aby mohli ti lidé vejít do svobody a oprostit se od svázanosti s drogou,“ pronesl biskup a kropítkem mávl do stran. Pak se zachoval tak, jak by málokdo čekal. Sundal sako, vyhrnul si rukávy a vyzkoušel práci se dřevem. „Vybrousil jsem prkénko. Je to první výrobek. Myslím, že se povedlo,“ okoukl odvedenou práci biskup, který se po celou dobu choval velmi uvolněně a humorně.
     Drogově závislí si ještě práci v dílnách nevyzkoušeli. Začnou v dalších dnech. „Káčko“ připravilo takzvaný motivační balíček. „Ti, kdo přijdou do dílen bez předchozího objednání s tím, že zrovna dnes se jim chce pracovat a zůstanou třeba dvě tři hodinky, obdrží potravinový balíček v hodnotě do sta korun,“ nastínil Vítek.
     Pakliže bude klient docházet do dílen několik týdnů pravidelně a dokáže, že to myslí vážně, pak si přes „káčko“ může naspořit nějaké peníze. „Nedostane je na ruku. Našetříme mu například na zimní bundu nebo boty,“ načrtl Vítek.
     A třetí skupina si může normálně vydělat. Musí to být lidé, kteří se rozhodli změnit život a bojovat s drogovou závislostí. Celý projekt vznikl proto, aby se závislí lidé dostali blíž k nějaké smysluplné činnosti. Řada z nich totiž shání peníze krádežemi. Nemají žádné pracovní návyky. Jsou prakticky nezaměstnatelní. V „káčku“ se budou moci zapojit podle svých možností a hlavně, když budou mít vůli.
     Kromě výrobků ze dřeva a pěstování bylinek či okrasných dřevin je tu ještě dílnička na zpracování ovčí vlny. „Káčko“ má nasmlouvány obchodníky, kteří výrobky odeberou. Například květinářství, restaurace. Něco prodá charita, pod niž „káčko“ patří. V K centru vznikne malá prodejnička a také webové stránky, které budou výrobky nabízet.
     „Káčko“ se stará napříč Třebíčskem o lidi, kteří propadli závislosti. Služby jsou určeny uživatelům návykových látek starším 15 let i jejich rodinám. K dispozici je hygienický, potravinový, sociální i zdravotní servis. Drogově závislí si zde mohou nechat udělat testy na HIV, žloutenku či těhotenské testy a vyměnit použité injekční stříkačky. V databázi „káčka“ je kolem 200 závislých. Denně do něj přijde 10 až 15 lidí.

vysocina.idnes.cz Prohlédněte si další fotografie z dílen za přítomnosti biskupa Cikrleho.


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina
Zdroj: MF Dnes
 
K-centrum Noe