K-centrum Noe | Víceúčelové regionální zařízeni pro problematiku drog Třebíč
K-centrum Noe | Kontakty
K-centrum Noe | Mapa webu
K-centrum noe | Caritas
 
K-centrum Noe
K-centrum Noe

Jaké drogy užíváte?

Neužívám nic
Marihuanu
Extáze
LSD, Lysohlávky
Těkavé látky
Pervitin
Heroin, opiáty
Kokain
Medikamenty
K-centrum Noe
K-centrum Noe
K-centrum Noe
Ministerstvo práce a sociálních věcí
ROP Jihovýchod
Vláda České republiky
Fler
Druhá šance | www.facebook.com/profile.php?id=1797951060#!/pages/Asistovana-pracovni-rehabilitace-Druha-sance/130333393692566
Kraj Vysočina
Město Třebíč
ČEZ a.s.
eu
facebook
K-centrum Noe
 
 

Káčko nám pomohlo od drog

DESET LET ‚KÁČKA‘. Již deset let funguje v Třebíči protidrogové kontaktní centrum Noe na Hybešově ulici. Zařízení, které začínalo v takřka amatérských podmínkách, získalo za tu dobu důvěru klientů i respekt lidí a institucí.

Třebíč - Vlaďce je dvacet let. Když usedá na okraj pódia třebíčského mládežnického klubu Hájek, těká očima. Jakoby se bála utkvět na někom pohledem, navázat kontakt. Vlaďka se léčí z drogové závislosti v terapeutické komunitě Podcestný Mlýn.
Klienti komunity přijeli předevčírem večer do Třebíče se svým představením Toxi moralita tour. Vesměs mladí léčící se narkomani v něm vyprávějí i hrají lidem o svých neradostných osudech. Program byl součástí oslav desátého výročí vzniku třebíčského centra pro pomoc drogově závislým, K-centra Noe.

Vlaďka: Začala jsem ve dvanácti alkoholem

„Otec je alkoholik. Začala jsem ve dvanácti letech pít a k tomu jsem brala matce prášky. Potřebovala jsem se nějak odpoutat od prostředí doma. Matka rozmazlovala moji mladší setru a nevěnovala se mi. Táta mě mlátil. Máma byla nemocná, otec po mně chtěl, abych ve dvanácti letech zvládala domácnost, vařila teplá jídla,“ svěřuje se chraplavým hlasem Vlaďka.
„Nezvládla jsem to. Začala jsem kouřit marihuanu, pak jsem přešla na LSD. Od čtrnácti let jsem brala pervitin. V devítce jsem už byla těžce závislá na heroinu,“ pokračuje monotónně Vlaďka. Nedává najevo žádné emoce, jen občas jakoby se schoulila do sebe.
Coby školačce, jež doma zažívala jen ústrky, jí nesmírně lákal svět kolem drog. „Dealeři měli drahá auta. Přišlo mi to hezké. Zapomínala jsem na starosti,“ hloubá Vlaďka, která odešla v patnácti letech od rodičů.

Rodiče mě potkali na ulici sjetou

Zůstala v telefonickém kontaktu s mámou. „Jednou mě ale rodiče potkali na ulici úplně sjetou. Vzali mě domů. Zjistili, že jsem na drogách. Šla jsem se léčit. Brala jsem náhražku za heroin, kterou předepisuje lékař. Jenže mi zavřeli kluka, ocitla jsem se na ulici. Spadla jsem do toho znovu. Vydělávala jsem si...,“ odmlčí se Vlaďka, aby jen stroze dodala: „Krádežemi.“ Posléze přizná, že peníze na fet získávala i obsluhou speciálních telefonních linek pro pány.
Děvče se nakazilo při píchání drog žloutenkou typu C. „To jsem si říkala, že to dál nejde a pokusila se zabít. Zachránili mě. V nemocnici jsem se rozhodla, že se půjdu léčit. Tři měsíce jsem pobývala v psychiatrické léčebně. Teď v dubnu to bude rok, co jsem přišla do terapeutické komunity,“ povídá Vlaďka, které se však pobyt v téměř chráněném prostředí chýlí ke konci.
Chce si najít práci, zařadit se do normálního života. Má to ale háček. „Jak se blíží odchod, hroutím se. Mám deprese a jsem na lécích. Nevím, co bude venku,“ krčí rameny Vlaďka.

Skončit s drogou je obtížné, říkají další klienti


S tím souhlasí i ostatní klienti. Podle nich je lehké začít si s drogami. Skončit je nesmírně obtížné. „Léčím se už podruhé. Po první léčbě jsem si říkal, že to bude venku pohoda, že to zvládnu. Za pár týdnů jsem v tom lítal znovu. Boj se závislostí je bojem na celý život,“ přemítá dvacetiletý Luke.
Hromotluk Jarda byl závislý na pervitinu. Drogu dokonce sám vařil, seděl v kriminále. Než se šel léčit, vážil šedesát kilogramů. Teď ukazuje váha sto třicet kilo. „Kdybych měl vlastní děti, tak s nimi budu mluvit o drogách. Ale hlavně se jim budu věnovat. Zajímat se o jejich záliby a podporovat je. Aby nešly cestou drog kvůli tomu, že se o ně nikdo nezajímá,“ vzkázal Jarda, který poprvé začal fetovat kvůli rozpadu rodiny.
„Po vyléčení jsem byl nějakou dobu čistý. Jenže se se mnou rozešla dívka. Začal jsem brát znovu," líčí Jarda.
Martin kvůli pervitinu nedokončil školu. Okrádal vlastní rodiče. „Fetovat jsem začal v prváku na průmyslovce. Ve čtvrťáku jsem drogu potřeboval každý den. Do školy jsem přestal chodit. Maturitu nemám. Peníze na drogu jsem kradl našim. Mám u nich dluh šedesát tisíc korun,“ líčí
„Pomohli mi v káčku, kam jsem si chodil měnit jehly. Pořád do mě hustili, abych se šel léčit. Nakonec přišel moment, kdy jsem řekl, že jo. Po půlročním pobytu v komunitě se cítím mnohem líp. Ale taky mám obrovský strach, co bude, až z komunity odejdu,“ zamýšlí se Martin.
Zdroj: Mladá fronta DNES
 
K-centrum Noe