K-centrum Noe | Víceúčelové regionální zařízeni pro problematiku drog Třebíč
K-centrum Noe | Kontakty
K-centrum Noe | Mapa webu
K-centrum noe | Caritas
 
K-centrum Noe
K-centrum Noe

Jaké drogy užíváte?

Neužívám nic
Marihuanu
Extáze
LSD, Lysohlávky
Těkavé látky
Pervitin
Heroin, opiáty
Kokain
Medikamenty
K-centrum Noe
K-centrum Noe
K-centrum Noe
Ministerstvo práce a sociálních věcí
ROP Jihovýchod
Vláda České republiky
Fler
Druhá šance | www.facebook.com/profile.php?id=1797951060#!/pages/Asistovana-pracovni-rehabilitace-Druha-sance/130333393692566
Kraj Vysočina
Město Třebíč
ČEZ a.s.
eu
facebook
K-centrum Noe
 
 

Narkomani seženou drogy všude, už i v malých obcích

Třebíčsko - Drogově závislí se vyskytují už i v menších městečkách a vesnicích na Třebíčsku. Třebíčské K-centrum Noe, jež podává narkomanům pomocnou ruku, mapuje terén. Rozesílá pak informace těm sídlům, kde by mohly být problémy. Jeden takový dopis dostaly dvoutisícové Okříšky.
"K centrum nás informovalo, že jeho služby využívá několik drogově závislých z Okříšek a okolí. Obecní rada vzala informaci na vědomí. V žádném případě se nebráníme spolupráci a prevenci. Drogy jsou velké nebezpečí," reagoval okříšský radní Zdeněk Ryšavý.
Dodal, že se na veřejném prostranství občas objevují použité injekční stříkačky.
Pokračování na str. C3

Narkomani seženou drogy všude
Pokračování ze str. C1
Dopis nedávno obdržela i radnice ve čtyřtisícových Jaroměřicích nad Rokytnou. "Byli jsme šokovaní čísly o počtu poskytnutých služeb. Osm klientů K-centra, kteří jsou z Jaroměřic, si loni v tomto zařízení vyměnilo téměř šest tisíc injekčních jehel. V základní škole se ještě více zaměří na prevenci. Budeme spolupracovat s K-centrem Noe" vzkázal jaroměřický starosta Karel Nedvědický.
"Slyšela jsem o tom, že tu některá děcka fetují. Dřív to bylo v Praze, Brně, teď už jsou i na malém městě. Podívejte se kolem, rodiny se rozpadají, rozvádějí se a dítě se plácá a skončí u drog," zadumala se starší jaroměřická obyvatelka.
"Vím, kde seženu v pohodě marihuanu. Není problém ji koupit v Jaroměřicích ani v Třebíči. Mám známé, kteří kouří trávu a obstarají ji," svěřil se patnáctiletý třebíčský student.
Kolik přesně je rizikových uživatelů drog na celém Třebíčsku, to nelze přesně určit.
"Neexistuje žádná přesná statistika, vychází se ale z kvalifikovaného odhadu. V loňském roce jsme měli v našem K-centru a v terénním programu celkem 127 uživatelů.
Obecně se dá říci, že dobré káčko pracující mimo větší aglomerace zachytí asi padesát procent drogově závislých," konstatoval Ivo Vítek, sociální pracovník K-centra Noe.
Když už objeví terénní pracovníci riziková místa, obrátí se na dotyčné radnice. "Nechceme v žádném případě nikoho vystrašit. Potřebujeme se spojit se samosprávami, abychom mohli díky informacím a podnětům přímo z dané lokality reagovat na místní potřeby. V rámci primární prevence nabízíme i mimotřebíčským školám besedy a přednášky," shrnul Vítek. Připustil, že ne všechny radnice jsou vstřícné.
"Mnohdy se objevují obavy a nepřesné informace. Nechtějí si přiznat, že problém s drogami v jejich městečku nebo vesnici je," přemítá Vítek. A apeluje na zástupce radnic. "Strkání hlavy do písku nepomůže. Uživatelé drog už nejsou zdaleka jen problémem velkých měst. Stahují se do menších vesnic, kde je nikdo moc nehlídá. Nejsou tam pracovní příležitosti, preventivní ani volnočasové aktivity," zdůraznil Vítek.

Na Třebíčsku převažuje z tvrdých drog pervitin

Terénní pracovníci se snaží pomáhat přímo na místě, nebo klienty nasměrují do "káčka". To nabízí jednak poradenství, zdravotní a hygienický servis, výměnu použitých injekčních jehel. A také řadu dalších programů, včetně pomoci psychologů, aby se závislý člověk pokusil o návrat do života bez drog.
Na Třebíčsku převažuje z tvrdých drog pervitin, jinak jsou tu hlavně uživatelé marihuany, makového opia či lysohlávek.

***

"Uživatelé drog už nejsou jen problémem velkých měst. Stahují se do vsí, kde je nikdo moc nehlídá."
Ivo Vítek z K-centra Noe


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina


Zdroj: Mladá fronta DNES | 7.6.2007 | rubrika: Vysočina | strana: 1 |autor: MICHAELA ŠIMOVÁ
 
K-centrum Noe